Dnešné dopoludnie nás navštívilo Divadlo Alexandra Duchnoviča z Prešova s krásnym predstavením "POLEPETKO", ktoré nás úplnie doplietlo
Do galérie Navštívilo nás divadlo boli pridané fotografie.
Dnešné dopoludnie nás navštívilo Divadlo Alexandra Duchnoviča z Prešova s krásnym predstavením "POLEPETKO", ktoré nás úplnie doplietlo
Do galérie Navštívilo nás divadlo boli pridané fotografie.
Do galérie Protidrogové aktivity boli pridané fotografie.
Vážení rodičia, dňa 25. 11. 2014 (utorok) organizuje naša škola "Lampiónový sprievod". Zraz je o 16:00 hod. pred budovou školy. Prosíme Vás, aby ste svojim deťom zabezpečili lampióny so sviečkou aj paličkou.Ďakujeme!
Dňa 11.11.2014 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže "Vŕbová píšťalka" v speve ľudovej piesne. Zástupcovia z každej triedy predviedli svoje umenie v speve, a hoci niektorým sa trémou ešte chveli hlásky, diváci ich odmenili veľkým potleskom. Víťazka Marika Krompaščíková bude reprezentovať našu školu na okresnej súťaži v Starej Ľubovni.
Víťazi tried: 1.A - Petra Kovalčíková, 2.A - Nikolas Gernát a Kiara Kolcunová , 3.A - Filip Varchola, 4.A - Veronika Prisiažňuková
Do galérie Vŕbová píšťalka boli pridané fotografie.
V prvom týždni žiaci na vyučovacích hodinách kreslili obrázky o rybách a oboznámili sa prostredníctvom vyučujúcich o ich vplyve na ľudský organizmus pri ich konzumovaní. V druhom týždni si deti urobili výstavky jesenných plodov, zeleniny a ovocia. Vypočuli si prednášku od ved.ŠJ o zelenine, ktorá ich na záver odmenila jabĺčkom. V treťom týždni bol zaradený Pitný režim. V tomto dni sme pripravili deťom na chodbe ZŠ a v jedálni MŠ ochutnávku nápojov, ako sú ovocné, bylinkové čaje ,ovocné šťavy a pitnú vodu. V tomto dni si deti taktiež vypočuli prednášku o nápojoch ,vode a jej blahodarných účinkoch na ľudský organizmus. Odmenou bola mandarínka. Štvrtý posledný týždeň sme nazvali Kuchár v akcii. Na tento deň sme si pozvali pána kuchára Šenitku, ktorý nám pripravil chutný obed z rýb a taktiež naše detičky obslúžil. Počas tohto dňa bola v telocvični našej školy pripravená od našich kuchárok ochutnávka nátierok, ovocia. nápojov, ako aj prednáška a zhrnute celého projektu „Ryby, ovocie zelenina a pitný režim“. Na túto akciu sme si prizvali aj hostí a to z našej Rady školy, ktorým ďakujeme za účasť. Deti MŠ a ZŠ sa prezentovali nielen svojimi výtvarnými prácami, ale aj formou básničiek, piesni, riekaniek a spríjemnili tento deň za čo im patrí veľké ďakujeme. Ako odmenu za snahu dostali cereálnu tyčinku a my dobrý pocit z vykonanej práce. Celý projekt nám pomohli finančne odľahčiť sponzori: AMI-TRADE,INMEDIA,TIS, GAS FAMILIA,LUSPEK,TAMI
Do galérie Projekt "Ryby, zelenina a pitný režim v školskom stravovaní" boli pridané fotografie.
Dňa 23.10. zavítala do našej školy Pani Jeseň. Pani Jeseň premenila rôzne plody z našich záhrad – tekvice, papričky, jabĺčka, zemiačiky a rôzne iné na čarodejnice, pirátov, šašov, lode, duchov a iné bytosti, ktoré si dali stretnutie v našej škole. Vďaka šikovným rukám našich detí a hlavne rodičov, či príbuzných, ktorí im pri tom pomáhali sme si spríjemnili tento jesenný pochmúrny deň. Tešíme sa, že sa do tejto akcie zapojilo veľa detí a preto všetkým, ktorí sa podieľali pri zhotovení týchto jesenných výtvorov patrí veľké ĎAKUJEM.
Do galérie Tekvicové strašidlo boli pridané fotografie.
Dňa 21.10.2014 sa v Dome kultúry uskutočnilo stretnutie seniórov pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Ich stretnutie boli pozdraviť ak naši žiaci.
Do galérie Stretnutie starších boli pridané fotografie.
Vážení a milí rodičia,
dňa 22.10.2014 (t.j. stredu) sa uskutoční ZR o 16:00 hod. v Základnej škole Čirč. Tešíme sa na Vás!
Vážení rodičia a priatelia školy,
dňa 23. 10. (štvrtok) sa organizuje ako už každoročne na škole súťaž o „Najkrajšie tekvicové strašidlo“. Súťaž nie je povinná, ale určite sa Vaše dieťa poteší ak sa bude môcť tejto súťaže zúčastniť. Ak Vám to Váš čas dovolí a Vaša záhrada Vám poskytne rôzne plody jesene (nemusí to byť len tekvica), pomôžte prosím svojim detičkám vytvoriť nejaké strašidielka, či iné bytosti, aby sa mohli tiež zapojiť do tejto akcie. Veríme, že sa do práce zapoja aj ďalší členovia rodiny a zároveň si urobíte doma príjemnú rodinnú atmosféru, pri ktorej využijete svoju fantáziu a hlavne potešíte svoje detičky.
Ďakujeme !
Riaditeľ ZŠ s MŠ Čirč na základe metodického usmernenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v súlade s ustanovením § 30 ods.2 zákona č.126/2006 Z.z. a vnútorného predpisu upozorňuje rodičov na výskyt pedikulózy.
Pedikulóza – Charakteristika ochorenia
Pedikulóza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje na celom svete, postihuje ľudí všetkých vekových skupín, najviac však v detskom veku. Poznáme voš detskú, voš šatovú a voš lonovú. Voš je malý bezkrídly hmyz. Prežíva vo vlasovej časti hlavy, obočí, brade alebo vo fúzoch.
Vši sú schopné parazitovať iba na človeku. Živia sa krvou človeka, ktorú prijímajú každé 2 – 3 hodiny. Pri bodnutí vylučujú do pokožky sekrét, ktorý spôsobuje svojmu hostiteľovi nepríjemné svrbenie. Škrabaním vznikajú ranky, ktoré sa môžu infikovať a vznikne hnisavé ochorenie kože. Samičky kladú denne 3 – 4 vajíčka /hnidy/ ku koreňom vlasov. Z vajíčok sa liahnu larvy. Vývoj vší z vajíčok k dospelému jedincovi trvá priemerne 14 – 40 dní, jeho dĺžka závisí od teploty. Živé hnidy sú žltobiele, po vytiahnutí sú priesvitné. Na vrchole hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylezie. Dospelé samičky žijú priemerne 40 dní. Samička za svoj život nakladie 100 – 140 vajíčok.
Prenos ochorenia
Voš parazituje len na človeku a preto zdrojom nákazy je zavšivený človek. Vši sa šíria priamym kontaktom v kolektíve /škola, rodina, ubytovne/, ale aj pri hre. Šíria sa aj prostredníctvom rôznych predmetov /hrebeň, kefa, čiapka, osobná alebo posteľná bielizeň/. Ak sa dostanú vši na golier odevu, môžu preliezať aj na šaty druhých osôb, napr. v šatníkoch, šatniach a v spoločných skrinkách.
Diagnostika ochorenia
Je dôležitá dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme vši a hnidy. Charakteristickým miestom nálezu hníd je najmä časť hlavy za ušami a zátylku. Jediným spoľahlivým dôkazom trvajúcej zavšivenosti je nález živých lezúcich vší.
Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné zahájenie dezinsekčnej akcie (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinnými dezinsekčnými prostriedkami).
Základnými preventívnymi opatreniami sú :
šíreniu.
Zásady odvšivenia
Lezúce vši a hnidy je možné zneškodniť pomocou účinných dezinsekčných prostriedkov podľa ich návodu. Najznámejšie dezinsekčné prostriedky, ktoré sú dostupné v lekárňach: Neemoxan (kondicionér na vši), Parasidose šampón, Deparol, Difusil H a iné.
Pre úspešnosť liečby je treba ju po 7 – 10 dňoch zopakovať, aby sa zlikvidovali prežívajúce hnidy a z nich vyliahnuté larvy.
Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.
Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefky) je potrebné ošetriť prípravkami Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo,
Chloramin, Persteril).
Z dôvodu výskytu vši aj na našej škole žiadame rodičov , aby priebežne kontrolovali svojím deťom vlasy a v prípade výskytu urobili náležíte opatrenia .
Po príchode do školy bude urobená kontrola a žiaci u ktorých sa budú zistené vši, budú vylúčení z kolektívu. Znovu prijatie do kolektívu bude až po predložení lekárskeho potvrdenia, ktoré nesmie byť staršie ako 1 deň.
V Čirči 20.10.2014
Riaditeľ školy
Vrámci Týždňa slovenských knižníc sa na škole uskutočnila akcia "Čitateľský maratón". Žiaci 2. - 4. ročníka si otestovali svoje čitateľské zručnosti. Úlohou bolo prečítať úryvok zo svojej obľúbenej knihy, pričom ostatní poslucháči/žiaci hádali jej názov a zároveň ich zapisovali do hárkov. Medzi najlepších riešiteľov patria: Iľkovičová K.(3.A), Tomko S.(3.A), Gernát V.(2.A), Tomková D.(2.A),Majerníčková I.(3.A), Mikita A. (4.A).
BLAHOŽELÁME & najlepší za svoj výkon budú samozrejme odmenení
V našej obci sú v prevádzke 2 knižnice - školská knižnica a taktiež obecná knižnica. Ak máte chuť zvyšovať svoje čitateľské zručnosti a vypožičať si knihu, môžete sa kedykoľvek ohlásiť na tel. čísle: 0905 499 072 - dovoláte sa Mgr. Tatiane Varcholovej. :-)
A na záver niečo múdre od J.A. Komenského: "Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.“
Do galérie Čitateľský maratón boli pridané fotografie.
Tak ako to už býva, leto sa nenávratne skončilo a po dlhých, teplých a slnečných dňoch sa k slovu hlási opäť jeseň. S jej príchodom sa mení celá príroda okolo nás. O tom ako sa dá spríjemniť toto obdobie, častokrát plné dažďa, hmly a začínajúcej zimy, sme sa pokúsili na hodinách výtvarnej a pracovnej výchovy.
... a či sa nám darilo, presvedčte sa sami ...
Do galérie Jeseň pani bohatá ... boli pridané fotografie.
My sme žiaci prváci, smelí a šikovní školáci, sily máme veru dosť, chceme byť všetkým pre radosť.
Statočne sa učíme čítať, písať, počítať a v poriadku vždy všetko mať, nechceme predsa hanbu robiť, dobrými žiakmi sa chceme stať.
Ako sa nám všetkým darí, nech sa páči, pozrite sa s nami...
Žiaci 1. A triedy a tr. uč. Alena Repková
Do galérie My sme žiaci prváci boli pridané fotografie.
Projekt „RYBY, ZELENINA & PITNÝ REŽIM V ŠKOLSKOM STRAVOVANÍ“
Stravovanie v materských, základných či stredných školách podlieha prísnym predpisom, a preto je tu strava pestrá s obsahom výživových látok, ktoré nepodporujú obezitu detí. Štatistiky však ukazujú, že viac sa deti stravujú v škôlkach ako školách. Pritom, ak sa stravujú v školských jedálňach, dostanú jedlo s takou výživou hodnotou, akú pre svoj vek potrebujú.
Výhodou školskej stravy je plnohodnotné teplé jedlo. Podľa odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva SR, školské stravovanie dnes predstavuje systém zabezpečenia plnohodnotnej výživy deťom a mladistvým najmä vtedy, ak sú pri zostavovaní jedálničkov rešpektované odporúčania odborníkov na výživu.
V školskej jedálni by mali deti počas piatich stravovacích dní dostať 2x mäso, po 1x jedlo so zníženým obsahom mäsa (kde by sa mala pridávať aj sója), múčne a zeleninové jedlo. V školských jedálňach sa nemôže používať mleté mäso ako polotovar, len pomleté priamo v kuchyni z čerstvého surového mäsa. Hoci majú deti rady prívarky, podľa noriem sa ich v školskej jedálni odporúča podávať len 2x do mesiaca. Čerstvá zelenina má byť na stole denne, ryby a obilniny raz do týždňa. Zakázané sú napr. vnútornosti okrem kuracej a bravčovej pečene, majonézy, aspik a v škôlkach vyprážané jedlá.
16. októbra, je deň zdravej výživy, preto sa naša ŠJ zapojila do projektu „ Konzumácia rýb, zeleniny a pitný režim“. Celý mesiac budeme konzumovať viac rýb, zeleniny a piť predovšetkým čistú vodu.
V našej školskej jedálni ryby väčšina stravníkov neobľubuje. Stále, ak je na jedálnom lístku pokrm z rýb, vedú sa diskusie, prečo zasa ryby. Je to ťažké vysvetľovať dookola, aké sú ryby v jedálnom lístku dôležité, ak deti prichádzajú do školskej jedálne so získanou averziou na ryby z domáceho prostredia, kde sa dáva prednosť príprave pokrmov z iných druhov mias a nedajú sa presvedčiť, aby pokrm z rýb aspoň ochutnali. A nie sú to len deti, ale často dospelí, ktorých tí menší považujú za svoj vzor. Ďalším dôvodom nekonzumovania pokrmov z rybieho mäsa je neznášanlivosť typického rybacieho pachu, či už ide o sladkovodnú alebo morskú rybu, a len ťažko sa dajú presvedčiť, že pri väčšine kuchynských úprav sa rybací zápach stratí a zostane len typická rybacia chuť. Zápach rybieho mäsa môžeme aspoň čiastočne eliminovať tak, že rybie mäso pred úpravou rýchlo opláchneme studenou vodou, osušíme, potrieme citrónovou šťavou a necháme krátko odležať. Ak ho chceme zjemniť, necháme ho krátko odležať v mlieku.
V priebehu roka konzumujeme ryby v menšom alebo minimálnom množstve. Dôvodom, prečo sa neudomácnili v našom jedálnom lístku, je aj finančná situácia. Ryby sú svojím obsahom hodnotných bielkovín, v tuku rozpustných vitamínov a minerálnych látok ideálnou potravou nielen pre svoju dobrú chuť a ľahkú stráviteľnosť, ale hlavne pre zdravie. Mnohí z nás vedia, že častejšou konzumáciou rýb, a teda príjmom omega-3 mastných kyselín, sa naše zdravie môže podstatne zlepšiť. Aj napriek tomu tento fakt ignorujeme.
Za zváženie stojí skutočnosť, že u nás v priebehu roka jedna osoba skonzumuje sotva 4 kg rybacieho mäsa. Na porovnanie – je to takmer o polovicu menej ako u ostatných obyvateľov EÚ. Napríklad obyvatelia severských štátov Nórska, Fínska a Švédska sa môžu pochváliť až 60 kg skonzumovaných rýb na osobu počas roka. Dlhovekosť, dobrý zdravotný stav, ale aj štíhlosť sú evidentné aj u Japoncov, ktorí počas roka zjedia 90 kg rybacieho mäsa.
Nedostatkovým „tovarom“ pre naše telo i zdravie sú omega-3 mastné kyseliny. Sú to nenasýtené tuky, ktoré sú pre zdravie veľmi prospešné a majú pre ľudský organizmus blahodarný vplyv:
Mäso z rýb je biologicky hodnotnou potravinou a svojím zložením zodpovedá správnej výžive. Svalovina rýb obsahuje priemerne 15-20% bielkovín, pričom u bravčového mäsa je táto hodnota 15-16%, u hovädzieho v priemere 18%. Ryby sú i bohatým zdrojom minerálnych látok.
Štatistiky uvádzajú, že 70-80% súčasných ochorení má priamy alebo nepriamy súvis práve so spôsobom nášho stravovania. Zo štatistík chorobnosti a mortality Slovákov vyplýva, že umierame na množstvo ochorení, ktorým by sme vedeli predísť malými úpravami stravovacích zvyklostí.
Kým človek nepochopí, že o svoje zdravie sa musí starať sám, a to priebežne a preventívne a že prevencia okrem iného je aj otázkou výživy – tak nemá šancu na trvalý a dobrý výsledok z dlhodobého hľadiska. Racionálna výživa nie je záležitosťou jedného mesiaca ani pol roka, a dokonca ani roka. Je to záležitosť trvalá a je to otázka životnej filozofie a úcty k svojmu zdraviu.
Tak blízka, a predsa tak vzdialená história...
Kúsok z nej sme odkryli včera pri poznávaní Kežmarského mestského hradu. Naša exkurzia ďalej pokračovala historickým centrom mesta. Matematiku sme si precvičili v obchodnom centre pri nákupoch. Na záver sme sa občerstvili hranolkami na saláši. Príjemne unavení (hlavne prváci) , ale plní zážitkov sme sa vrátili domov :-).
Do galérie Exkurzia Kežmarského hradu boli pridané fotografie.
Dňa 07.10. 2014 (utorok) sa uskutoční exkurzia Kežmarského hradu. Plánovaný odchod autobusom je ráno o 08:00 od školy. Žiaci prídu do školy v riadnom čase. Plánovaný príchod je o 15:00 hod. V tento deň účastníci exkurzie nebudú mať zabezbečený obed, preto sa stravovať budú z vlastných zásob. Náklady ako cestovné a vstupný poplatok sú hradené zo ZR.
Do galérie Cyklistické turistické horské preteky boli pridané fotografie.
Dňa 05.09.2014 t.j. piatok sa uskutoční cvičenie v prírode. Príchod do školy je v riadnom vyučovacom čase (na 7. 45 hod.).
Prosíme zabezpečiť pre svoje dieťaíme : primerané športové oblečenie, športovú obuv, niečo na pitie a opekanie (slanina, klobása - podľa chute, prosíme pripraviť na opekanie), nepremokavú podložku na sedenie (napr. karimatka) a iné podľa uváženia (malá hračka, sladkosť, ovocie atď.). Všetko uložené v batohu alebo v niečom, aby sa to dobre nosilo.
Po skončení cvičenia je v riadnom režime obed i školský klub detí. Ak by ste chceli dieťa odhlásiť, treba to oznámiť. Ďakujeme za porozumenie.
SKONČILI SA PRÁZDNINY, LETO JE UŽ FUČ, ALE V ŠKÔLKE/ŠKOLE OTVÁRA BRÁNU ZLATÝ KĽÚČ.
DO ŠKÔLKY/ŠKOLY UŽ NÁHLIA SA NOVÍ I TÍ STARÍ, NECH KAŽDÉMU SA V ŠKOLSKOM ROKU 2014/2015 DARÍ.
CELÝ ŠKOLSKÝ ROK ZAJTRA NA NÁS ČAKÁ, NECH STE TEDA VŠETCI ZDRAVÍ, V POHODE A LÁSKE,
VYHÝBAJME SA KAŽDEJ SMUTNEJ VRÁSKE. ABY KAŽDÝ DEŇ BOL PRE VÁS PRÍJEMNÝ A MILÝ,
PRAJEME VEĽA ELÁNU, VŠETKÝM VEĽA SILY ...
Učitelia, rodičia, nikdy nezabudnime, že deti sú DAR, deti sú odrazom nás dospelých a preto sa podľa toho správajme. Nezabúdajme, že sľub daný dieťaťu je posvätný, buďme im vzorom, aby sme ich nemuseli neskôr odúčať našim zlozvykom.
A na záver niečo pre učiteľov: Priemerný učiteľ rozpráva, dobrý učiteľ vysvetľuje, vynikajúci učiteľ ukazuje, veľký učiteľ inšpiruje!
Powered by aSc EduPage