Riaditeľ ZŠ s MŠ Čirč na základe metodického usmernenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a vnútorného predpisu upozorňuje rodičov na výskyt svrabu.
SVRAB
Pôvodca ochorenia:
Zákožka svrabová je okrúhly roztoč, ktorý žije v koži človeka. Majú sploštené telo a skrátené kužeľovité nohy. Vo svojom vývoji prekonajú jedno až dve larválne štádia. Celý vývoj trvá asi 14 dní. Samček žije len na povrchu kože. Roztoč žije 3 –6 týždňov, mimo človeka len niekoľko dní.
Definícia:
Svrab je infekčné kožné ochorenie, ktorého pôvodcom je kožný parazit - zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Toto kožné ochorenie je charakterizované intenzívnym svrbením.
Forma prenosu:
Infekcia sa prenáša priamym kontaktom s kožou postihnutej osoby, hlavne pri spaní v jednej posteli. Možný je aj prenos posteľnou bielizňou. Zákožka svrabová sa dokáže dostať pod kožu za 2,5 minúty. Za 24 hodín po terapii prestáva byť ochorenie infekčné.
Inkubačná doba:
Po prvom kontakte s infekciou 2 – 6 týždňov.
Mechanizmus vyvolania ochorenia:
Samičky po vniknutí do kože vytvárajú chodbičky a zanechávajú za sebou výkaly a vajíčka. Živia sa tkanivovou tekutinou. Z vajíčok sa liahnu larvy, ktoré vyliezajú na povrch kože, zaliezajú do vlasových vačkov a živia sa mazom. Samčeky žijú len na povrchu kože.
Klinické príznaky:
Vytváranie kožných chodbičiek samičkami vyvoláva neznesiteľné svrbenie (obzvlášť večer) sprevádzané vyrážkou. Infekcia sa prejavuje hlavne na miestach s jemnou pokožkou – medzi prstami na rukách, na zápästí, u mužov na genitáliách („trenírkový príznak“ – oblasť zakrytá spodnou bielizňou), u žien na prsiach, bruchu, členkoch, u detí na tvári, u novorodencov na celom tele. Škriabanie si postihnutých miest môže viesť k druhotnej bakteriálnej infekcii.
Prevencia:
Dodržiavanie osobnej hygieny, hygienických opatrení v ubytovacích prevádzkach, dôkladné ošetrenie spodnej a posteľnej bielizne (vyváranie, horúca para). Včasná diagnostika a liečba postihnutých a ich kontaktov. Ochorenie podlieha povinnému hláseniu.