Zavšivenie – pedikulóza
Regionálny úrad verejného zdravotníctva – v súvislosti s výskytom vší u detí upozorňuje verejnosť, najmä rodičov na niektoré zásadné otázky, týkajúce sa tohto parazitárneho ochorenia.
Čo je pedikulóza – zavšivenie:
Jedná sa o prenosné parazitárne ochorenie, ktoré postihuje ľudí vo všetkých vekových skupinách, predovšetkým deti. Ochorenie má priaznivé podmienky pre šírenie najmä v kolektívoch, akými sú rodina, predškolské a školské zariadenia. Vyskytuje sa prevažne v jesenných a zimných mesiacoch.
Vyvolávateľ ochorenia:
Ochorenie spôsobuje parazit – voš detská hlavová. Parazituje výlučne na človeku, to znamená, že zdrojom nákazy je zavšivavený človek. Voš hlavová žije vo vlasatej časti hlavy. Samičky vší nakladú denne 3-4 vajíčka /hnidy/, ktoré pripevňujú pevne ku koreňom vlasov. Žijú približne 3 týždne a za ten čas nakladú 100 až 140 vajíčok, z ktorých sa liahnú larvy. Z nich do 20 dní dorastajú dospelé vši. Vajíčka /hnidy/ zostávajú vo vlasoch aj po vyliahnutí vší. Živé vajíčka sú žltobiele a vyliahnuté prázdne vajíčka sú priesvitné. Vši sa živia krvou hostiteľa. Ich bodnutie spôsobuje intenzívne a nepríjemné svrbenie, ktoré núti hostiteľa ku škrabaniu. Škrabaním sa môže ľahko dostať do kože bakteriálna infekcia.
Prenos:
Ochorenie sa šíri priamym stykom so zavšivavenou osobou, ale aj nepriamo – prostredníctvom predmetov, s ktorými prišla hlava zavšivavenej osoby do styku / hrebene, kefy, čiapky a pod./. Vši, ktoré sa dostanú aj na golier odevu, môžu preliezť na odev iných osôb v spoločných šatniach a šatníkoch.
Jediným spoľahlivým dôkazom zavšivenosti je nález živých lezúcich vší. Charakteristickým miestom nálezu vajíčok /hníd/ je vlasatá časť hlavy, najmä za ušami a na zátylku.
Preventívne opatrenia a liečba:
Jedným z najúčinnejších preventívnych opatrení proti zavšiveniu je dôsledné dodržiavanie osobnej hygieny – pravidelné umývanie hlavy. Súčasťou preventívnych opatrení najmä u detí je pravidelné prehľadávanie vlasov.
V prípade výskytu vší je potrebné vykonať odvšivenie, a to v celom kolektíve, v ktorom sa zistil výskyt / v rodine, triede a pod./. Ak sa dezinsekcia nevykoná v celom kolektíve, vrátane zdravých členov , môže dôjsť k ďalšiemu šíreniu.
- U všetkých členov kolektívu / žiaci, pedagógovia, rodinní príslušníci/ je potrebné umyť vlasy šampónom proti všiam dostupným na trhu presne podľa návodu výrobcu. Šampón aplikovať na mokré vlasy masírovaním vlasovej pokožky, nechať pôsobiť 3 minúty a opláchnuť čistou vodou. Šampón aplikovať druhýkrát, nechať pôsobiť 3 minúty a dôkladne opláchnuť čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tieto 2 po sebe idúce aplikácie nevyhnutné. Dôležité je aplikovať túto kúru naraz, a tou všetkých členov kolektívu. K zaisteniu spoľahlivého účinku / k likvidácii lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa len prežili / je potrebné použitie šampónu po 14 dňoch opakovať.
- Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.
- Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktoré nie je možné vyvariť je nutné vyprať v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, prípadne postriekať prípravkom na lezúci hmyz.
- Predmety, prichádzajúce do priameho styku s vlasmi /hrebene, kefy/ je potrebné ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru.
V predchádzaní zavšivenia je dôležité, aby každý člen kolektívu používal vlastné predmety osobnej hygieny /uterák, hrebeň a pod./ a zabránil ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek a iných pokrývok hlavy.
Ochorenie nezanecháva imunitu /odolnosť/. Preto sa môže ľahko stať, že osoba - aj po predchádzajúcom odvšivení, ak príde znovu do kontaktu so zavšivenou osobou, môže dostať vši opakovane.