Organizácia ŠKD

Organizácia ŠKD 2023/2024

V  školskom roku 2023/2024 sú vytvorené dve oddelenia ŠKD.
ŠKD navštevuje spolu 52 detí. Výchovno-vzdelávacia činnosť je vykonávaná pod vedením vychovávateliek Mgr. Marianny Varcholovej, Ing. Heleny Kosteckej.

Výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD sa riadi Výchovno-vzdelávacím plánom, Plánom práce ŠKD a Plánom práce školy. Činnosti v klube sú realizované tak, aby si deti oddýchli po vyučovaní, ale zároveň  efektívne využívali voľný čas, mali dostatok pohybu, rozvíjali svoje záľuby, pripravili sa na vyučovanie a naučili sa spolunažívať v skupine. Výber činností a aktivít, do ktorých sa deti zapoja je dobrovoľný. Pri organizovaní jednotlivých činnosti sa musí prihliadať na dodržiavanie zásad psychohygieny.

Celá organizácia je rozdelená do týchto činnosti:

• oddychová a relaxačná
  • rekreačná
  • záujmová
  • vzdelávacia (príprava na vyučovanie)

Oddychovú a relaxačnú činnosť tvoria neformálne rozhovory, čítanie, kreslenie, pozeranie rozprávok a  spoločenské hry,  rôzne  súťaže, práca s detským časopisom a rôzne formy relaxačných činnosti.

Rekreačná činnosť pozostáva z pohybových hier, vychádzok do prírody, loptových hier športových popoludní, ktoré umožňujú deťom čo najviac voľného času stráviť pohybom na čerstvom vzduchu, a tak prispievať k ich dobrému telesnému a psychickému rozvoju.

Každodennou činnosťou v ŠKD je aj príprava na vyučovanie, ktorá zahŕňa nielen písanie úloh, ale aj upevňovanie učiva v jednotlivých ročníkoch cez didaktické hry, kvízy, počítačové programy. Snažíme sa, aby si deti osvojili systém a pravidelnosť pri písaní úloh a boli viac samostatní, ale popritom dbal zároveň na grafickú úpravu úlohy.

Záujmová činnosť sa uskutočňuje pravidelne v jednotlivých tematických oblastiach výchovy, pričom činnosti  sú plánované  s prihliadnutím na ročné obdobia, štátne sviatky, regionálne zvyky a tradície. Venujeme pozornosť rozvoju pracovných zručnosti a estetických hodnôt u detí. Podnecujeme tvorivosť a záujem o  využívanie  netradičných výtvarných a pracovných postupov. Zhotovené výrobky spestrujú priestory triedy a školy. V športovej oblasti sa venujeme nácviku pohybových hier, kolektívnym športom, ale aj dopravnej výchove. Dbáme na bezpečnosť pri hrách a dodržiavanie dohodnutých pravidiel. Umožňujeme deťom bližšie sa oboznámiť s  významnými udalosťami počas roka, priblížime  si tradície a zvyky nášho regiónu. Deti majú možnosť v priebehu celého roka sa zdokonaľovať v práci s počítačmi. Prostredníctvom vychádzok oboznamujeme deti so zákonitosťami a zmenami  v prírode počas roka. Deti vedieme k ochrane životného prostredia, triedeniu odpadu a vytváraniu pozitívneho vzťahu k prírode.

Vo vzdelávacej oblasti sa snažíme o to, aby si deti osvojili  pravidelnosť a zodpovednosť  pri príprave na vyučovanie, Upevňujeme nadobudnuté vedomosti prostredníctvom didaktických hier, rôznych vedomostných súťaží a kvízov.

Zvýšená pozornosť sa venuje deťom prospechovo slabším alebo deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Mgr. Marianna Varcholová