Materská škola

Pred vstupom do MŠ

Informácie pre rodičov

Tu je pár krokov, ktoré Vášmu dieťaťu uľahčia adaptáciu na MŠ:

• navštíviť MŠ spolu – rodič a dieťa

• nestrašiť dieťa materskou školou

• pripravovať dieťa doma na vstup do materskej školy–rozprávať sa o tom, čo tam bude

• oboznámiť dieťa s prostredím

• adaptácia na nové prostredie

Čo by malo dieťa pred nástupom do MŠ vedieť?

• mať osvojené základné hygienické návyky  – umývať sa, používať WC, čiastočne sa obliekať, obúvať, jesť, zaobísť sa bez cumlíka a dojčenskej fľaše

• rodičia by mali u dieťaťa rozvíjať samostatnosť

• dieťa nemusí vedieť všetko urobiť samé, ale pri obliekaní sa správa aktívne a pani učiteľka mu “len” zapne bundičku, zaviaže šnúrky a pod.

Aký je vhodný vek vstupu do MŠ ?

• Vhodný vek vstupu do MŠ je individuálny - optimálne keď má dieťa 3 roky.

• Deti, ktoré vstupujú do MŠ mladšie ako trojročné, sú náchylnejšie na ochorenia a častejšie ostávajú doma.

• Na druhej strane staršie deti (staršie ako 4 roky) sa už horšie adaptujú na kolektív, nechcú odchádzať z domu od rodičov a ráno sú plačlivé.

Prečo deti plačú, keď ich rodičia odprevádzajú do materskej školy?

• ovplyvňujú to rôzne faktory, napr. silná citová väzba na matku,

• dieťa je ešte závislé na dospelých,

• dieťa si ešte nevytvorilo dostatočnú väzbu na učiteľku alebo iné deti,

• dieťa v MŠ nechce spať, alebo jesť,

• nemá kamarátov, alebo sa mu deti posmievajú,

• nepáči sa mu pani učiteľka.

• uvedomíme si, že každé dieťa je iné a hľadáme, čo u toho nášho dieťaťa spôsobuje jeho nespokojnosť s MŠ

• vhodná je postupná adaptácia, spolupráca rodiny a školy

• treba si zvyknúť – každý potrebuje iný čas

• dovoliť dieťaťu priniesť si obľúbenú hračku

Ako sa zmení život a osobnosť dieťaťa ?

• Deti sa príchodom do materskej školy dostávajú do nového sociálneho prostredia s rozmanitými sociálnymi vzťahmi a menia svoj spôsob života.

• Učiteľ vytvorí podmienky na dochádzku dieťaťa, pričom s rodičom dohodne dĺžku pobytu dieťaťa v materskej škole.

• Predškolské zariadenia dopĺňajú rodinnú výchovu o výchovno-vzdelávaciu činnosť zameranú na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa.

• Materská škola teda nadväzuje na rodinnú výchovu, dopĺňa ju a obohacuje o podnety, ktoré rodina svojimi špecifickými funkciami nedokáže zabezpečiť. Ide o prvú školu, ktorú dieťa absolvuje.

• Súčasťou predškolskej výchovy je aj príprava dieťaťa na povinnú školskú dochádzku.

• Dieťa by malo dosiahnuť takú fyzickú, psychickú a celkovú úroveň rozvoja osobnosti, aby bolo schopné ľahkej adaptácie v školskom prostredí a dokázalo zvládnuť požiadavky 1. ročníka základnej školy.

• Zákonom zatiaľ nebola akceptovaná požiadavka praxe zaviesť povinnú školskú dochádzku do dĺžky pobytu dieťaťa v predškolskom zariadení.

• Predškolské zariadenia nie sú sociálnymi ustanovizňami poskytujúcimi len opateru a dozor, ale sú výchovno-vzdelávacími zariadeniami..

• Najdôležitejšími vývinovými úspechmi predškolského veku sú osvojenie reči /okolo druhého a tretieho roku veku, pričom čistá výslovnosť sa dosahuje individuálne aj neskôr / a socializácia dieťaťa, ktorá sa završuje dosiahnutím sociálnej spôsobilosti dieťaťa, ako jednej zo zložiek školskej zrelosti alebo pripravenosti.

• Súčasné skúsenosti potvrdzujú, že deti prichádzajúce do základnej školy z rodinného prostredia dosahujú v školskej pripravenosti nižšiu úroveň, najmä v sociálnej spôsobilosti, oproti deťom s dlhodobou pravidelnou dochádzkou.

• Celkový efekt má pravidelná dlhodobá dochádzka do MŠ.

• Emocionálna inteligencia sa najvýraznejšie nadobúda práve v predškolskom veku.

• Deti v materskej škole nadobúdajú nové príležitosti na sebazdokonaľovanie v rôznych doposiaľ neznámych oblastiach.

• V materskej škole sa uplatňuje princíp aktivity dieťaťa, v ktorej dominuje hra ako dominantný prostriedok rozvoja osobnosti dieťaťa.

• Hra je prirodzená činnosť detí. Pre zdravý vývin je rovnako dôležitá ako výživa a spánok.

• Hrou sa deti učia a zároveň im poskytuje zábavu a radosť. Preto aj v MŠ sa hráme, hoci sa učíme.

• V predškolskom veku sa u dieťaťa utvárajú základy jazykovej správnosti a kultúry reči.

• V tomto období sú najpriaznivejšie predpoklady zvládnuť jazyk.

• Jazykový a rečový prejav detí pozitívne ovplyvňuje celková podnetnosť prostredia.

• Deti v predškolskom veku majú príležitosť počuť a osvojiť si slangové vyjadrenia.

• Plnohodnotná reč má veľký význam pri úspešnom začlenení dieťaťa hlavne do základnej školy.